Polecane strony
LOGOWANIE
Nowa publikacja IPN o Niezłomnych. |
|
Utworzono: środa, 01, marzec 2017 07:48 |
"Wyklęci. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963" to tytuł nowej publikacji, którą IPN przedstawił w Warszawie. "Ta książka trafi do każdej polskiej szkoły" - zapewnił prezes IPN Jarosław Szarek.
Nowa publikacja "Wyklęci. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963" pod red. Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego została wydana przez IPN w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
"Polskie podziemie niepodległościowe symbolicznie wraca do świata żywych. Dzięki takim publikacjom (...) żołnierze walczący w jego szeregach nie są już - jak w czasach PRL - bezimiennym zbiorem ludzi zapomnianych przez kolejne pokolenia Polaków. Mają twarze, nazwiska, stopnie wojskowe i udokumentowany szlak bojowy. To tysiące walecznych - jak głosi tytuł jednego z tekstów" - podkreślił we wstępie książki prezes IPN Jarosław Szarek.
Jak mówił na dzisiejszej konferencji prasowej, publikacja ta trafi do każdej polskiej szkoły.
Prezes IPN zwrócił uwagę, że nie tylko w okresie PRL, ale również po upadku komunizmu wolna Polska nie upominała się o pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Dopiero w ostatnich latach - jak zaznaczył - wzrasta liczba Polaków, w tym wielu młodych ludzi, którzy interesują się losami polskiego antykomunistycznego podziemia.
"Fascynujące jest to, że po latach przekonywania nas, że historia nie ma znaczenia, młodzi ludzie się o nią upomnieli" – podkreślił prezes IPN. W jego opinii najlepszym przykładem fascynacji tym tematem jest zorganizowany w niedzielę bieg "Tropem Wilczym", w którym uczestniczyło ok. 65 tys. osób.
Nową publikację IPN tworzy siedem rozdziałów m.in. Kresy w ogniu, Bić się czy nie bić, Ostatni "leśni" oraz epilog. W każdym z nich czytelnicy znajdą artykuły poświęcone polskim żołnierzom, które są ilustrowane wieloma archiwalnymi fotografiami i fotokopiami dokumentów. Każdy z rozdziałów uzupełnia kalendarium działań oddziałów partyzanckich i poszczególnych struktur komunistycznego aparatu represji. Publikacja, która liczy ponad 500 stron, zawiera także wiele relacji żołnierzy polskiego podziemia.
Za: niezależna.pl