12.11.2014 Obradowała Rada KSE NSZZ Solidarność.

Drukuj E-mail
Utworzono: piątek, 14, listopad 2014 21:14

W Koninie spotkali się członkowie Rady Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ Solidarność.  W spotkaniu uczestniczyli również Przewodniczący oraz przedstawiciele z Zarządów Regionów z całego Kraju , v-ce Przewodniczący Komisji Krajowej odpowiedzialny za branże –Bogdan Kubiak, oraz Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Kazimierz Grajcarek. Głównym tematem obrad było łamanie prawa układowego w branży energetycznej.

Przewodniczący KSE Roman Rutkowski przedstawił historyczne uwarunkowania w jakich zawierany był Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy (PUZP). W czerwcu 2013 r. strona PUZP- pracodawcy zrzeszeni w Związku Pracodawców Energetyki podjęli uchwałę o samorozwiązaniu. Bardzo dobre wyniki osiągane przez wszystkie Grupy Energetyczne inwestowane są w likwidowanie dobrych miejsc pracy, a w to miejsce przyjmuje się nowych pracowników na umowach śmieciowych. Łamane są porozumienia i umowy społeczne. W 2014 r. w trzech Grupach Energetycznych pracodawcy zawiesili stosowanie PUZP. Takie działania mają znamiona zmowy pracodawców przy pełnej aprobacie właściciela czyli Ministerstwa Skarbu Państwa.
Wszyscy zabrani dyskutowali o sposobach walki z taką polityką. Zabierając głos, Jan Mosiński Przewodniczący Regionu Wielkopolska Południowa zwrócił uwagę, że w miejsce wypowiadanych układów zbiorowych pracy, całą materię wypełnia się tzw. śmieciowymi warunkami pracy. W sektorze energetycznym nie ma kryzysu. Prezesi spółek Skarbu Państwa pracujący w tej branży zarabiają ponad 100 tys. miesięcznie. To nic, że energia drożeje. Ważne, aby portfele prezesów były pełne - podsumował J. Mosiński. Przewodniczący stwierdził, że skoro w branży nie ma kryzysu (wystarczy prześledzić notowania spółek), to nie ma także podstaw do wypowiadania układów zbiorowych pracy. To jest tzw. nieefektywne wykorzystywanie zdolności do rokowań zbiorowych, i jako takie może zostać zaskarżone do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jan Mosiński podkreślił, że ze względu na taką praktykę, należy złożyć do MOP skargę na polski rząd, który przyzwala na łamanie dwóch fundamentalnych konwencji, tj. Konwencji nr 98, a także 111.

Padł wniosek, o udzielenie pomocy przez Komisję Krajową, w napisaniu skargi do Międzynarodowej Organizacji Pracy, w sprawie łamania prawa układowego. Rozmawiano też o ewentualnej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej oraz możliwych formach protestu. Członkowie Rady przyjęli stanowisko w sprawie łamania prawa w branży energetycznej.

->kliknij i zobacz Stanowisko KSE<-

 

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki