15.02.2024r. - Warszawa odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego.

Drukuj E-mail
Utworzono: sobota, 17, luty 2024 21:15

W Warszawie odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego, pierwsze po powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków z ramienia NSZZ „Solidarność”, a także nowych przedstawicieli rządu.

Przewodniczącą RDS jest obecnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Na początku spotkania przedstawiła ona plan działania ministerstwa. Mówiła m.in. o projekcie ustawy o rynku pracy i publicznych służbach zatrudnienia oraz projekcie ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Poruszyła także kwestię implementacji ważnej również dla Solidarności dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywy o sygnalistach. Rozpoczynając posiedzenie, powiedziała także: – To spotkanie jest wyrazem docenienia wagi i znaczenia dialogu porozumienia i budowania konsensusu w sprawach zupełnie zasadniczych dla funkcjonowania polskiego społeczeństwa.

Do planów ministerstwa odnieśli się przedstawiciele organizacji pracowników oraz pracodawców, którzy zasiadają w Radzie. Jednym z nich był Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”.

„Mam nadzieję, że komisje jak najszybciej rozpoczną prace nad projektem o emeryturach stażowych”

Dziękuję za przedstawienie planu działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bardzo się cieszę, że znalazły się tam projekty zmian ustaw dotyczących poprawy funkcjonowania rynku pracy, a tym samym polskich pracowników. Ze strony Solidarności ważne jest, aby one przyniosły pozytywne efekty i aby pracownicy, rynek pracy w Polsce się rozwijał, żebyśmy mieli jak  najmniejsze bezrobocie– powiedział.

Dziękuję także za deklarację o współpracy dotyczącej obywatelskiego projektu Solidarności dotyczącego emerytur stażowych. W ubiegłym tygodniu odbyło się powtórne pierwsze czytanie naszego projektu. Mam nadzieję, że jak najszybciej komisje sejmowe rozpoczną pracę nad tym (oraz drugim poselskim) projektem. I miejmy nadzieję, że jak najszybciej ta kolejna forma emerytury, emerytury stażowe dla tych, którzy ciężko pracują i wypracowali sobie kapitał, będzie mogła wejść w życie– zaznaczył Piotr Duda.

„Układy zbiorowe pracy to najwyższa forma dialogu społecznego”

Przewodniczący poruszył także kwestię układów zbiorowych pracy.

Dla mnie, dla związkowca najwyższą formą dialogu społecznego są rokowania zbiorowe zakończone podpisaniem układu zbiorowego pracy. Na każdym poziomie, czy to zakładu, czy branży, czy układu ponadnarodowego. (.…) Niestety, w naszym kraju pokrycie układami zbiorowymi pracy pracowników jest, mówiąc delikatnie, na bardzo złym poziomie. Dlatego przyjęliśmy na początku 2023 roku kolejne stanowisko strony związkowej, mówiące o tym, że potrzeba nam reformy dotyczącej rokowań zbiorowych. Dla nas bardzo ważnym aspektem jest implementacja dyrektywy dotycząca minimalnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, o których mowa jest w artykule 4. Tu będziemy także z ministerstwem współpracowali, by wypracować bardzo dobre rozwiązanie. Aby w wielu branżach funkcjonował przede wszystkim układ zbiorowy pracy. Kodeks pracy powinien funkcjonować dla tych pracowników, którzy nigdy nie będą mogli być objęci układami zbiorowymi pracy– powiedział Piotr Duda.

Pracodawcy niejednokrotnie sceptycznie podchodzą do podpisywania układów zbiorowych pracy. Czasem uważają, że podpisanie układu zbiorowego ze związkiem zawodowym to jest ich porażka. Nie wiem, skąd takie przemyślenia. Uważam, że jest to wyraz nowoczesnego funkcjonowania w Unii Europejskiej. Niemcy, Francja, Skandynawia – tam szeroko stosuje się układy zbiorowe pracy, do tego powinniśmy dążyć. To jest najwyższa forma dialogu społecznego– dodał.

Rada Dialogu Społecznego to forum dialogu trójstronnego w Polsce. Zasiadają w niej przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz przedstawiciele strony rządowej. RDS powstała w 2015 roku i zastąpiła Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Za: tysol.pl

 

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki