Wzrost wynagrodzeń w Grupie Energa w 2018 r.

Utworzono: piątek, 24, listopad 2017 07:43

Na wzrost wynagrodzeń w Grupie Energa zostanie przeznaczonych w 2018 roku 16 mln 216 tys. 446 zł. To efekt Porozumienia zbiorowego w sprawie określenia wzrostu płac pracowników w 2018 r., które 21 listopada br. podpisali pracodawcy reprezentujący 32 spółki Grupy Energa i 20 działających w nich organizacji związkowych.

Dla poszczególnych  spółek Grupy zostały uzgodnione kwoty, o które w 2018 r. zostaną zwiększone osobowe fundusze płac. Wzrost płac nastąpi u pracodawców:  EOP Centrala, EOP Odział w Gdańsku, EOP Odział Kaliszu EOP Odział w Koszalinie, EOP Odział w Olszynie, EOP Odział w Płocku, EOP Odział w Toruniu, EOP Eksploatacja Elbląg, EOP Eksploatacja Gdańsk, EOP Eksploatacja Kalisz, EOP Eksploatacja Płock, EOP Eksploatacja Słupsk, EOP Eksploatacja Toruń, EOP Techniczna Obsługa Odbiorców, EOP Logistyka, Energetyka Kaliska Usługi Techniczne, Zakład Budownictwa Energetycznego, ZEP Centrum Wykonawstwa Specjalistycznego, PBE Enbud Słupsk, Energa Ciepło Kaliskie, Energa Wytwarzanie, Energa Elektrownie Ostrołęka, Energa Ciepło Ostrołęka, Energa Invest, Enspirion, Energa Oświetlenie, Energa CUW, Energa Informatyka i Technologie, Energa Obrót i Energa.

Ustalono również, że najniższe wynagrodzenie (zasadnicze + inne składniki) u pracodawców będących stroną porozumienia, zostanie podniesione do 3 tys. zł brutto w przeliczeniu na pełny etat, liczone tak jak ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Na ten cel przeznaczono dodatkowe środki w wysokości 241 159 zł.

Dla pracowników spółek Energa Serwis i Energa Kogeneracja porozumienie przewiduje  wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego, płatnego do 15 grudnia 2017 r. Jednak niezależnie od jego realizacji, pracodawcy i organizacje związkowe, przystąpią do rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń w tych spółkach, nie później niż do końca lipca 2018 r., a przyznanie podwyżek pracownikom tych spółek, zarabiającym poniżej 3 tys. zł brutto, liczone tak jak ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę, nastąpi ze skutkiem od 1 lipca 2018 r.

Wzrost wynagrodzeń nastąpi od stycznia 2018 r., dlatego przyznane pieniądze muszą być rozdysponowane do 31 grudnia br. Zasady podziału zostaną określone w zakładowych porozumieniach płacowych, zawieranych indywidualnie przez pracodawcę i działające w spółce związki zawodowe.

Za:intranet.energa.pl