XXXII Pielgrzymka energetyków na Jasną Górę.

Drukuj E-mail
Utworzono: poniedziałek, 21, sierpień 2017 17:12

Po przywitaniu przed Archikatedrą korowód energetyków wraz z pocztami sztandarowymi , udał się Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę, gdzie zaplanowano uroczystą sumę. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Zadarko - biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a  koncelebrowali ją  księża duszpasterze branży energetycznej, wśród nich krajowy duszpasterz Energetyków, Elektryków i Elektroników ks. kan. Sławomir Zyga. 

W uroczystościach uczestniczyli: minister Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych, przedstawiciele Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ Solidarność, prezesi i dyrektorzy zakładów,  a także sami pracownicy oraz emeryci i renciści.  

Rozpoczynając Mszę św. o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry, zwrócił się do wiernych słowami: „Niech św. Maksymilian, wasz patron, wspiera Was w codziennej Waszej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Drodzy pielgrzymi, serdecznie Wam życzę, by spojrzenie Matki z jasnogórskiego wizerunku udzieliło każdemu z Was potrzebnych łask i duchowych mocy do dawania wśród świata świadectwa wiary”.

W homilii bp Zadarko odniósł się do aktualnych wydarzeń w naszym Kraju –„Panie dopomóż nam zrozumieć, co się stało przed tygodniem na polskiej ziemi, Panie, dopomóż nam zrozumieć, co powiedzieć rodzicom i rodzinie, kolegom, koleżankom dwóch harcerek, co się stało i dlaczego, dopomóż nam, bo jesteśmy bezradni wobec szalejącego terroryzmu i coraz trudniejszych adekwatnych rozwiązań, wobec fali dopływających do Europy ludzi uciekających przed śmiercią i prześladowaniami, przed biedą i bezsensem życia w zrujnowanych krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Co zrobić? Panie dopomóż nam zrozumieć co się dzieje w Polsce chrześcijańskiej, katolickiej, która tak niepostrzeżenie, ale niezwykle głęboko, podzieliła się, i wydaje się, jakby nie chciała i nie szukała pojednania, naprawienia krzywd przeszłości, wspólnego dobrana przyszłość, chociaż wszyscy mówią o dobru wspólnym”.
Zwracając się do uczestników pielgrzymki biskup powiedział, że ich praca nie jest tylko zawodem, ale i służbą drugiemu człowiekowi. Wyraził również nadzieję, że Maryja podpowie, "jak znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba się przygotować na reformy, zmiany, które są niezbędne, żebyśmy nie zostali w tyłu, ale jednocześnie, jak ponieść jak najmniejsze koszty i jak nie dopuścić, aby zmiany i reformy doprowadziły do katastrofy ludzi i ich rodzin".

Z kolei prezes Enea Operator Andrzej Kojro zaznaczył, że obecność przedstawicieli branży na pielgrzymce jest oznaką wspólnych wartości, celów, wiary i dbałości o bezpieczeństwo energetyczne Polski i patriotyzm gospodarczy. Wielu z naszych kolegów i koleżanek w tej chwili pełni służbę, usuwając skutki wichury sprzed tygodnia. Dodał, że okres nawałnic i czas usuwania awarii to "próba solidarności i jedności polskiej energetyki". "Egzamin ten zdajemy na polach, przy naszej sieci, w lasach przy powalonych słupach oraz w sztabach kryzysowych. Dziękował pozostałym grupom energetycznym za udzieloną Enei pomoc. Czujemy się jedną wielką polską energetyczną drużyną.

Na zakończenie Mszy św. bp Zadarko  mówił:  wszystkim Wam dziękuję za ducha wspólnoty. Nam jest dzisiaj w Polsce bardzo potrzebna atmosfera wspólnoty, na którą składają się wszystkie dobre, życzliwe serca. To jest nam bardzo potrzebne.

 

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki