Uprawnienia emerytalne – czyli jak to się robi w cywilizowanej Francji.

Drukuj E-mail
Utworzono: sobota, 01, grudzień 2012 19:59

Niedawno gościliśmy w Kraju Prezydenta Republiki Francuskiej Francoise Hollande’a. Prezentuje on w wielu kwestiach inny pogląd niż np. Niemcy, których się kurczowo trzymamy, a które są wyznawcami „ortodoksji w kwestiach budżetowych”. Pod ich dyktando rząd podjął decyzję o wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat. Obecny Prezydent Francji chce realizować program łączący oszczędności, tam gdzie można, ze sprawiedliwością społeczną i solidarnością.

Polska jest bodaj ostatnim bastionem liberalizmu, a właściwie neoliberalizmu, czyli kapitalizmu bez ludzkiej twarzy. Czy zakończy się to dla nas ogromną katastrofą. Póki płynie strumień europejskich dotacji i inwestycji zagranicznych, ta katastrofa jest opóźniona. Mit ograniczania interwencji państwa w gospodarkę też się nie sprawdził (wiedzą już o tym ekonomiczni nobliści). Koszt tego mitu sięga dużo dalej niż do szkody wyrządzonej naszej gospodarce teraz i w przyszłości. Cierpi na tym krucha jeszcze tkanka naszego społeczeństwa i naszej demokracji. Niestety póki co, król jest nagi. Wszyscy to widzą, tylko rządzący dalej żyją w krainie mitów.

Poniżej głos w sprawie uprawnień emerytalnych we Francji. Zobaczcie jak można to zrobić w cywilizowany sposób.

Czy w naszym kraju nie można pójść tą drogą, zamiast arbitralnie ustalać podwyższenie wieku emerytalnego dla wszystkich?

Conseil constitutionnel de la France (Rada Konstytucyjna ) nakazała Ministčre de la Santé et des Solidarités (Ministerstwo Zdrowia i Solidarności) powołanie 30 wybitnych specjalistów w kraju którzy stwierdzili, że człowiek pracujący fizycznie przez tak długi okres jak 36 lat jest całkowicie wyeksploatowany i nie humanitarnym było by przymuszać do go do pracy pozbawiając prawa do emerytury w wieku 60 lat. To było podstawą do orzeczenia, które nakazało przywrócenia prawa, do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat po przepracowaniu 36 lat. Rząd musiał to wykonać w trybie natychmiastowym. We Francji ponownie obowiązuje prawo do emerytury po ukończeniu 60 roku życia.

 

 

Kliknij i zobacz: 

1. Wcześniejsza emerytura ze względu na staż pracy. Rozporządzenie emerytalne: posunięcie prawne.

2. Emerytury: Rozporządzenie poszerzające grupę osób uprawnionych do emerytur z długoletnim stażem pracy.

 

 

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki