Polecane strony
LOGOWANIE
Porozumienie o zabezpieczeniu pracowników Grupy ENERGA rodzi się w bólach. |
|
Utworzono: piątek, 23, czerwiec 2017 17:18 |
Nieuchronnie zbliża się termin zakończenia naszej Umowy Społecznej w dotychczasowym kształcie. Wielomiesięczna batalia Strony Społecznej z Zarządem ENERGI, jak dotąd nie okazała się wystarczająco skuteczna. Informacje, że Związki Zawodowe posłużą się Sporem Zbiorowym dla wymuszenia ustępstw Zarządu ENERGI, zakończyłyby się wizerunkową klapą, tak dla Strony Społecznej, jak i Zarządu. Trzeba było szybko wymyślić inną formułę negocjacji.
Tak pod patronatem Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ ”Solidarność ”powstał pomysł powołania przy Grupach Energetycznych pełnomocników ds. dialogu społecznego. Taką formułę, która wyrwie ze swoistego klinczu strony, przyjął Prezes ENERGI Daniel Obajtek. Trzeba mieć dużo złej woli, żeby nie powiedzieć dosadnie, że nowa rola Romka oznacza ”przejście na drugą stronę” jak sugerują inne związki, które same w dotychczasowych rozmowach nie wniosły niczego konstruktywnego. W tych pomówieniach bardziej chodzi o urażoną ambicję liderów związkowych. Nowe Porozumienie jest ważnym etapem, ale ramy prawne da nam zawieszenie tego w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Przemysłu Energetycznego, tak jak to miało miejsce z dotychczasową Umową Społeczną. Tu jest właśnie rola Romka, który skutecznie działa w Zespole Trójstronnym Branży Energetycznej. Miejmy nadzieję, że liderzy związkowi ochłoną, odłożą na bok wszelkie animozje i będą odtąd działali w naszym wspólnym interesie i na rzecz wszystkich pracowników. No ale wkrótce zobaczymy, jak to zwykle bywa sukces ma wielu ojców, a tylko porażka jest sierotą.
Poniżej opis negocjacji z 21.06.2017r
W dniu 21 czerwca br. odbyło się wcześniej zapowiadane spotkanie Strony Społecznej z Zarządem Energa SA dotyczące negocjacji „Porozumienia o zabezpieczeniu praw pracowniczych, socjalnych, związkowych dla pracowników Grupy ENERGA”. Na spotkanie przybył Zarząd ENERGA SA w składzie: Prezes Zarządu Pan Daniel Obajtek, Wiceprezes Zarządu Pani Barbara Klimiuk, Wiceprezesi Zarządu Panowie Jacek Kościelniak i Grzegorz Ksepko i wszyscy przedstawiciele strony społecznej (ok.30 osób).
Na samym wstępie Prezes D. Obajtek po raz kolejny pokreślił, że wolą Zarządu jest jak najszybsze podpisanie w/w Porozumienia i stwierdził, że na większość zawartych w porozumieniu postulatów jest co intencji-zgoda, co do wielkości propozycje stron są zbliżone i tak:
- w temacie zwiększonego odpisu na ZFŚS jest zgoda
-w temacie bonów z okazji Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i Dnia Energetyka jest zgoda
- w temacie kontynuacji odpisu na PPE jest zgoda
- w temacie dodatkowych świadczeń „zdrowotnych” jest zgoda
- w temacie czasu, okresu funkcjonowania w/w porozumienia jest zgoda
Najwięcej rozbieżności występuje w zapisach dotyczących czasu gwarancji zatrudnienia, w tym przypadku chodzi o długości okresu wypowiedzenia, propozycje Zarządu są co najmniej trzykrotnie niższe od naszych, podobnie rzeczy się mają w kwestii odszkodowań. Duże kontrowersje budzą zapisy związane z szeroko rozumianym obszarem kompetencji związkowych. Niemniej mimo pewnych rozbieżności stanowisk, Prezes Daniel Obajtek nadmienił, że możliwe jest zawarcie w/w porozumienia nawet w połowie lipca br. W tym celu konieczne jest ograniczenie składu osobowego przedstawicieli strony społecznej do niezbędnego minimum tj. 12 osób, czyli do składu wyłonionego do prowadzenia negocjacji i jest to warunek podstawowy do kontynuacji dalszych prac nad wdrożeniem w/w Porozumienia. Dodatkowym elementem pozytywnym mającym wpływ na postęp negocjacji jest powołanie funkcji koordynatora ds. łączności ze Związkami Zawodowymi, którego rolą będzie pilnowanie i zapobieganie przekłamaniom jakie były dotąd obecne w relacjach Pracodawca – Związki Zawodowe. Dla niewtajemniczonych przypominam, że Zarząd fizycznie nie był dotąd obecny w trakcie prowadzenia negocjacji, reprezentowany był przez pełnomocników, od których do Zarządu, nie zawsze docierała rzetelna informacja, podobnie należy pamiętać, że po Stronie Społecznej, wśród innych związkowców, też nie brakowało „życzliwych” siejących zamęt i prowadzących własną „prywatną politykę”. Roli wspomnianego powyżej koordynatora podjął się nasz Kolega Przewodniczący MOZ-u z Kalisza i Przew. KSE Roman Rutkowski. Podsumowując: w przyszłą środę spotykają się Związkowi i Pracodawcy prawnicy i dopinają kwestie prawne, następnie do prac siada zespól negocjacyjny i strony ustalają wspólne zapisy. Na zakończenie należy również dodać, że ze strony Zarządu nie ma przeszkód co do prowadzenia i zakończenia pozytywnie tematu ”płacówki” lecz warunkiem jest sfinalizowanie w/w Porozumienia, przy czym sprawa nowego modelu Grupy ENERGA, którego założenia w dużej części pokrywają się z naszymi postulatami jest elementem nieodzownym i koniecznym do powstania „Porozumienia o zabezpieczeniu praw pracowniczych, socjalnych, związkowych dla pracowników Grupy ENERGA”. O dalszym postępie prac nad Porozumieniem będziemy Was informowali na bieżąco.
d.z.