Polecane strony
LOGOWANIE
Wiek emerytalny przywrócony. |
|
Utworzono: środa, 16, listopad 2016 19:02 |
Sejm przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny 65/60. Prezydencki projekt poparło 262 posłów na 430 głosujących. Wśród nich było 33 parlamentarzystów Kukiz`15 oraz… jeden z Platformy Obywatelskiej (Marian Zembala). Większość posłów PSL wstrzymała się od głosu. Przeciwnych było 117 parlamentarzystów PO i 29 z ugrupowania .Nowoczesna.
Piotr Duda, lider „S”, wyraził zadowolenie z realizacji jednej z najbardziej oczekiwanych obietnic wyborczych PiS i jednocześnie zapowiedział starania o włączenie do ustawy w następnym etapie prac parlamentarnych kryterium stażu pracy.
Związki zawodowe, m.in. „S” opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium – stażu pracy, pozwalającego na przechodzenie na emeryturę niezależnie od wieku. Zapis „stażowy” znalazł się też w umowie z maja 2015 roku zawartej pomiędzy NSZZ „Solidarność” a kandydującym wówczas do urzędu Prezydenta RP Andrzejem Dudą. Tego rozwiązania niestety w ustawie zabrakło.
Do końca grudnia 2017 roku będzie obowiązywała obecna ustawa. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci – podnoszony jest stopniowo: kobiety osiągnąć by go miały w 2040 r., a mężczyźni – w 2020 r. Do końca grudnia 2017 r. zostaną więc zapisane uprawnienia, które wynikają z nowej ustawy. Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywał wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
- Polacy są narodem, który jest przepracowany, który jest stosunkowo słabo wynagradzany i to jest to, co powoduje, że emerytura – zdaniem opozycji – będzie niska, a nie wiek emerytalny – argumentowała Anna Surówka-Pasek minister z Kancelarii Prezydenta, prezentując w sejmowym drugim czytaniu prezydencki projekt ustawy.
Za:solidarnosc.gda.pl