Wreszcie pożądane zmiany w Grupie ENERGA.

Drukuj E-mail
Utworzono: czwartek, 29, wrzesień 2016 09:39

Starania NSZZ „Solidarność” przyniosły oczekiwany skutek – nowy model biznesowy Grupy Energa zakłada powrót  ENERGA-OPERATOR Techniczna Obsługa Odbiorców  i Spółek Prac na Sieci do ENERGA-OPERATOR. 

Energa uprości strukturę grupy i wzmocni nadzór właścicielski. Docelowo liczba firm zależnych spadnie do około 13 z 44 obecnie. Optymalizacja struktury ma przynieść 40 mln zł oszczędności - podała spółka w komunikacie prasowym.

"Zarząd Energa SA pracuje nad wprowadzeniem nowego modelu biznesowego. Uproszczona zostanie struktura grupy. Wzmocniony będzie również jej nadzór właścicielski. Zmiany te zasadniczo poprawią zarządzanie grupą i pozwolą sprawniej reagować na wyzwania rynkowe, stojące przed sektorem energetycznym" - napisano w komunikacie.

"Docelowo z 44 spółek ich liczba powinna zmniejszyć się do około 13. W ślad za tym również liczba zarządów i rad nadzorczych w grupie Energa zostanie zredukowana. Rozwiązanie to poprawi efektywność działania i rentowność całej grupy" - dodano. Zmniejszenie liczby spółek ma nastąpić w ciągu trzech lat.

Nowy model zarządzania pomoże w realizacji spójnej strategii i w prowadzeniu projektów inwestycyjnych. Zmiana w zarządzaniu wpłynie na jakość i szybkość podejmowania decyzji, co - jak informuje firma - jest szczególnie istotne w przypadku dwóch dużych inwestycji - budowy Ostrołęki C oraz elektrowni wodnej na drugim stopniu na Wiśle.

"Grupa Energa stoi dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami. Znaczące inwestycje, które planujemy zrealizować w najbliższych latach, wymagają największej uwagi i pełnego nadzoru. Nasi akcjonariusze oczekują sprawnego zarządzania i większej kontroli nad realizowanymi przedsięwzięciami, dlatego inwestycje w Ostrołęce i na Wiśle będą nadzorowane bezpośrednio przez Energa SA (...)" - poinformował cytowany w raporcie Dariusz Kaśków, prezes Energi.

W ramach nowej struktury spółki będą podlegać bezpośrednio Enerdze. Zamiast podziału na autonomicznie zarządzane segmenty powstaną linie biznesowe, koncentrujące się na swojej podstawowej działalności operacyjnej, czyli wytwarzaniu, OZE, dystrybucji i sprzedaży, inwestycjach i usługach wewnętrznych.

W obszarze wytwarzania, spółki zarządzające aktywami konwencjonalnymi, kogeneracyjnymi oraz jednostki odpowiadające za odnawialne źródła energii zostaną zintegrowane w ramach głównej struktury, odrębnym podmiotem pozostanie spółka serwisowa. W podobny sposób zostanie uproszczona struktura spółek operatorskich - 6 spółek pracy na sieci zostanie zintegrowanych w ramach Energa-Operator, a pozostałe stworzą spółkę pomocniczą remontowo - inwestycyjną. W dotychczasowym segmencie sprzedaży pozostanie spółka Energa Obrót. Zarządzanie spółką Energa Oświetlenie zostanie przejęte bezpośrednio przez Energa SA. Tym samym Energa przejmie kontrolę nad podmiotem świadczącym znaczną część usług samorządom.

Wprowadzenie zmian strukturalnych pozwoli na optymalizację finansową grupy i ograniczy jej koszty.

"Poza sprawniejszym zarządzaniem, optymalizacja struktury spółek w grupie Energa przekłada się na bezpośrednie korzyści finansowe w wysokości około 40 mln zł" - napisano w komunikacie.  

PAP

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki