Andrzej Duda: Potrzebujemy poczucia wspólnoty!

Drukuj E-mail
Utworzono: sobota, 30, maj 2015 21:28

Potrzebujemy poczucia wspólnoty, odbudowania zaufania społecznego, ale także potrzebujemy bardzo odbudowy zaufania naszych rodaków do władzy - mówił Andrzej Duda, odbierając akt wyboru na Prezydenta RP. 

- Dziękuję za zorganizowanie tej pięknej uroczystości wręczenia uchwały PKW, dziękuję za piękne słowa, które Pan przewodniczący powiedział. Dziękuję, że możemy się spotkać w tak wspaniałym miejscu. W ten sposób budujemy autorytet RP, budujemy obraz godności urzędu prezydenta, jestem za to bardzo wdzięczny. Sądzę, że przyszła polityka i nasze działanie powinno w takim kierunku zmierzać, by budować etos urzędu, by budować etos polskiego państwa. Dziękuję również za słowa, w których pan przewodniczący wspominał człowieka, przy którym dojrzewałem do polityki, prezydenta RP, wielkiego prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. Miałem poczucie, że służę prezydentowi, ale i poczucie, że służę polskiemu państwu. Dziękuję, że Pan zechciał o tym przypomnieć. Chcę ze swojej strony powiedzieć, że słuchałem z wielką uwagę rozstrzygnięć TK, mając świadomość ich powagi i ważności  dla rozwoju państwa i jego przyszłości dla orzecznictwa. Pamiętam doskonale niezwykle interesującą dla mnie jako prawnika i państwowca sprawę, w której TK rozstrzygał kwestie sporu kompetencyjnego, a więc mówił o współdziałaniu władz. Pięknie wtedy Trybunał o niej mówił. To słowa, wypowiedziane w uzasadnieniu TK zapadły mi w pamięć i będą stanowiły dla mnie drogowskaz na tym niezwykle zaszczytnym i odpowiedzialnym urzędzie Prezydenta RP - mówił Andrzej Duda.

- Dziękuję Polakom, moim rodakom za wybór na urząd Prezydenta. Chcę powtórzyć to, co mówiłem w kampanii, że człowiek, który zostanie wybrany na urząd Prezydenta RP musi wczytać się w konstytucję  w przepis, gdzie napisane jest, że prezydent jest wybierany przez naród, więc musi narodowi społeczeństwu i Rzeczypospolitej służyć. Tak rozumiem prezydenturę, moim zadaniem jako prezydenta będzie służenie całemu narodowi, w miarę możliwości. Dlatego mówiłem, że potrzebujemy poczucia wspólnoty, odbudowania zaufania społecznego, ale także potrzebujemy bardzo odbudowy zaufania naszych rodaków do władzy. Frekwencja w czasie wyborów jest nazywana wysoką, ale jak zobaczymy standardy krajów demokratycznych, to nie jest najlepiej. To fakt, frekwencja w wyborach w Polsce jest za niska. To wielkie zadanie na przyszłość dla władzy, na wszystkich jej szczeblach, by zaufanie odbudowywać. Dlatego chcę podziękować PKW za sprawne przeprowadzenie procesu wyborczego. To ważne po tym, co działo się po wyborach samorządowych, że te wybory przebiegły sprawnie, że nikt nie zgłaszał zastrzeżeń, że wynik został podany szybko. Liczę na to, że będziecie państwo pracowali nad tym, by ten proces przyspieszyć, by była zachowana transparentność - kontynuował Andrzej Duda.

- Chciałem podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w proces wyborczy, jako członkowie komisji, jako mężowie zaufania czy jako ci, którzy tworzyli obywatelskie grupy ochrony wyborów. To ważne, ponieważ mamy za mało obywatelskiego zaangażowania, mamy deficyt szacunku do obywatelskiego zaangażowania. Chciałbym, żeby się to zmieniło. Będę robił co w mojej mocy, by to zmieniać, pokazując szacunek społeczeństwu, wszystkim, którzy się w sprawy publiczne angażują - mówił prezydent-elekt.

I apelował do rządu: - Chciałem prosić, by w tym okresie w pewnym sensie przejściowym, by państwo, mówię do pani premier, ministrów większości parlamentarnej zachowali powagę w pracach parlamentarnych i pracach rządu. Proszę, by w tym okresie nie dokonywano poważnych zmian, szczególnie ustrojowych, ani takich, które mogą budzić niepotrzebne emocje, niestety również kreować konflikty. Konfliktów powinniśmy unikać, by budować wspólnotę, by budować ją na kapitale społecznym. Jestem przekonany, że są wartości, wokół których nasze społeczeństwo może się skupiać. Rolą władzy jest, by te wartości eksponować. Będę tak działał, by to robić, budując autorytet Prezydenta RP -  tłumaczył Andrzej Duda.

Swoje przemówienie zakończył kolejny raz zapewniając: -  Dziękując za tę uroczystość, chcę powiedzieć, że moją misją jest służenie społeczeństwu i Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję bardzo.

Za Stefczyk.info

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki