Protesty związkowe w Radomiu i Szczecinie pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa” oraz spotkania z przedstawicielami UE w sprawie braku dialogu społecznego w Polsce.

Utworzono: poniedziałek, 02, grudzień 2013 18:38

29 listopada złoty posąg premiera RP  tzw. Złoty Donek, odwiedził Radom. Następnie ul. Limanowskiego i 1905 r. przedostał się na Plac Jagielloński, gdzie szczęśliwie zacumował  na dwie godziny.  - Pomnik przejeżdżał trasą bardzo symboliczną, którą nazywamy "Aleją Upadłości" - tłumaczy Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący ZR Ziemia Radomska. - Kiedyś stały wzdłuż niej duże zakłady, które na przestrzeni lat upadały jeden po drugim, a teraz działają tam supermarkety. W happeningu, który miał miejsce na placu, wzięło udział wielu związkowców NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska oraz mieszkańcy Radomia, którzy chętnie składali podpisy pod listami w celu skrócenia kadencji platformerskiego Sejmu RP.

A w Szczecinie Mikołaj pójdzie na pikietę. NSZZ Solidarność Regionu Pomorza Zachodniego i Regionu Koszalin Pobrzeże organizują 6 grudnia, pod urzędem wojewódzkim w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 4) akcję protestacyjną pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa – STOP marginalizacji zachodniopomorskiego!”. Protestujący będą się domagać m.in. prawdziwego dialogu społecznego, wyższej płacy minimalnej i godnych emerytur, a także ograniczenia stosowania umów śmieciowych, rezygnacji z elastycznego czasu pracy, zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

Polskie związki zawodowe przeciwstawiając się antypracowniczym zmianom w prawie pracy i domagając się prawdziwego dialogu społecznego nie rezygnują z możliwości, jakie daje nam obecność w Unii Europejskiej. Dzięki naszym wspólnym staraniom szefowie trzech reprezentatywnych central związkowych „Solidarności”, OPZZ i Forum ZZ spotkają się 6 grudnia z Laslo Andorem, unijnym Komisarzem ds. zatrudnienia i spraw społecznych. Spotkanie, którego tematem będzie m.in. łamanie przez Polskę unijnych dyrektyw dot. czasu pracy, dialogu społecznego oraz nieskutecznej polityki państwa wobec nadużywania umów śmieciowych, odbędzie się w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej (Łódź, ul. Kamińskiego 18). Początek o godz. 8.00, planowane zakończenie o godz. 9.00. Po spotkaniu w sali konferencyjnej planowany jest krótki briefing prasowy .

Tydzień później, tj. 14 grudnia Piotr Duda, Jan Guz i Tadeusz Chwałka w tej samej sprawie spotkają się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Spotkanie odbędzie się w M Hotel w Sosnowcu (ul. Wojska Polskiego 199). Spotkanie będzie trwało od godz. 8:30 do godz. 9:30. O godz. 9:30 planowana jest konferencja prasowa.

Poprawiono: poniedziałek, 02, grudzień 2013 18:42